DIGITAL 2022: Co si z reportu můžeme odnést?

Marketingology
5 min readFeb 20, 2022

Organizace We Are Social a Hootsuite vydaly novou analýzu digitálního světa, ve které shrnují nejen poznatky minulých měsíců a let, ale i to, co můžeme čekat v roce 2022. Na sběru informací se podílely přední datové společnosti jako je Statista, GSMA Intelligence nebo GWI, díky kterým jsou informace v reportu důvěryhodné a lze jim dát patřičnou váhu.

Chcete-li si prolistovat celý report, zamiřte přímo na web We Are Social, kde najdete všech 300 slidů spolu s detailním popisem ve více než 8 000 slovech.

My pro vás nejdůležitější a nejzajímavější poznatky shrnujeme zde.

Dosah reklam roste napříč platformami

Reklamy na sociálních sítích jsou stále efektivnější. Potenciální dosah reklam na YouTube přesáhl 2,5 miliardy lidí, což představuje nárůst o 11,9 % oproti minulému roku. Instagram s přehledem překonal YouTube s meziročním růstem 21 %, nicméně potenciální dosah Instagramu je stále nižší — byl vyčíslen na 1,48 miliardy lidí.

Co se týče meziročního růstu, favoritem je TikTok, u něj však bohužel nejsou známá celoroční data. Lze si ale udělat dobrou představu na základě dat z posledních 90 dnů, kdy dosah reklamy na TikToku vzrostl o 7,3 % a celkově tak posunul jejich potenciální dosah na 884,9 milionu lidí.

Ochota lidí platit za digitální obsah roste

Oproti zaběhnutým stereotypům je čím dál tím více lidí ochotných platit za digitální obsah — 71,5 % uživatelů internetu ve věku od 16 do 64 let si měsíčně platí nějaký druh digitálního obsahu. Mezi nejpopulárnější patří streamingové platformy jako Netflix nebo Spotify.

Nicméně co se týče utrácení, na prvním místě se umístily hry. Uživatelé internetu v roce 2021 utratili za digitální média 293,9 miliardy dolarů. Hry z této částky představují více než polovinu. Následuje video obsah, e-publishing a hudba.

Investice do reklamy na sociálních sítích se zvyšují

Minulý rok šlo do reklamy na sociálních sítích 154 miliard dolarů, což představuje 33,1 % celkových útrat za digitální reklamu. Oproti roku 2020 tak výdaje na reklamu na sítích vzrostly o 17,4 %, tedy zhruba o 23 miliard dolarů.

Cena za reklamu se však také zvýšila, obzvlášť kvůli většímu zájmu během období Vánoc. Značky utratily za reklamu o 14 % více v posledním čtvrtletí roku 2021 než ve stejném období roku 2020. Průměrné CPM za čtvrtý kvartál loňského roku vzrostlo o 20,7 % oproti roku 2020. Pokud vám tedy reklamy okolo Vánoc přišly dražší, nebyla to vaše chyba, nýbrž následek globálního růstu cen.

Lidé víc utrácí na eshopech

Průměrný zákazník za rok 2021 utratil 1 017 dolarů online. Nejvíce lidé utráceli za elektroniku, módu a nábytek; nováčky mezi nejprodávanějšími kategoriemi jsou jídlo a nápoje s meziročním nárůstem o 38, respektive 35 %. Alespoň jednou týdně nakupuje potraviny online 28,3 % uživatelů internetu ve věku 16–64.

Doporučení: Pro více informací na téma budoucnosti eshopů doporučujeme report od Shopify — The Future of Commerce Trend Report 2022.

Útrata v mobilních aplikacích je stále vyšší

Uživatelé v roce 2021 utratili v mobilních aplikacích 170 miliard dolarů, což představuje nárůst o 5,5 % oproti předchozímu roku. Tato útrata představuje 0,2 % světového HDP. Pro srovnání, hrubý domácí produkt České republiky činil v roce 2020 zhruba 240 miliard dolarů — celosvětová útrata v mobilních aplikacích tedy představuje asi 71 % českého HDP.

Více času na sociálních sítích

Už to asi není překvapením, ale lidé tráví čím dál tím víc času na sociálních sítích. Průměrný člověk stráví na sítích téměř dvě a půl hodiny denně. Mezi platformy, na kterých trávíme nejvíce času, patří YouTube s 23,7 hodiny měsíčně. Následuje Facebook (bez Messengeru) s 19,6 hodiny měsíčně a stejně je na tom TikTok. (Jeho data však musíme brát s rezervou, jelikož brala v potaz pouze uživatele Androidu — pozn. red.)

TikTok je opět favoritem v meziročním růstu. Doba, kterou na této aplikaci měsíčně trávíme, vzrostla o 48 %, tedy o 6 hodin a 20 minut oproti roku 2020.

Další růst se týká kryptoměn

Počet lidí, kteří vlastní krypto, vzrostl za poslední rok o 38 %. Desetina uživatelů internetu nyní vlastní alespoň jednu kryptoměnu. Ty jsou nejpopulárnější v ekonomikách, které často trpí fluktuacemi hodnoty vlastní měny a nevýhodnými směnnými kurzy. Například v Turecku se za posledních 12 měsíců počet lidí vlastnících kryptoměny téměř zdvojnásobil.

Nejoblíbenější sociální sítě se mění

Instagram předběhl Facebook a umístil se na druhé pozici v celosvětové anketě o nejpopulárnější sociální síť; na prvním místě je stále WhatsApp. První tři pozice tak obsazují platformy spadající pod společnost Meta. Čtvrtá nejpopulárnější sociální síť je čínský WeChat, ale je důležité zmínit, že 99 % hlasů pro tuto síť přišlo z Číny.

TikTok získal pouze 4,3 % hlasů a umístil se na šestém místě. Může se zdát, že TikToku popularita schází, nicméně za poslední tři měsíce pro tuto síť hlasovalo o 71 % více lidí než do té doby, což naznačuje rostoucí trend obliby.

Článek pro vás napsala Markéta Dvořanová. Pro další novinky a informace ze světa marketingu a byznysu sledujte Marketingology na Instagramu a LinkedInu.

--

--

Marketingology

Dávka vzdělávání pro všechny social media a marketingové mágy, co se chtějí aktivně rozvíjet. 📚 Sledujte nás na www.instagram.com/marketingology_cz/