Instagram testuje novinky a uživatelé se bouří

Marketingology
2 min readJul 29, 2022

--

Instagram v poslední době čím dál tím více kopíruje model TikToku a zobrazuje velké množství příspěvků od tvůrců, které uživatelé nesledují. V posledních týdnech Instagram mimo jiné začal testovat nové “full-screen” zobrazení příspěvků, které připomíná TikTok. To se však nelíbilo americké celebritě Kylie Jenner, která na svém Instagramovém profilu sdílela příspěvek na podporu nové petice “Make Instagram Instagram Again”. Tato petice bojuje za to, aby se Instagram vrátil do stavu, v jakém byl předtím, než platforma začala do domovských kanálů lidí vkládat mnohem více videí a doporučeného obsahu.

Zdroj: https://www.change.org/p/make-instagram-instagram-again-saveinstagram

Petici k dnešnímu dni podepsalo přes 238 tisíc lidí. Podepsat ji můžete i vy. Čeho všeho chtějí tvůrci a běžní uživatelé peticí docílit? Vrácení chronologického feedu, zastavení snahy Instagramu napodobovat TikTok, upřednostňování fotografií a naslouchání tvůrcům. Hlavním impulsem pro vznik petice je nespokojenost s nárůstem videoobsahu.

Šéf Instagramu Adam Mosseri prohlásil, že sice chápe rozhořčení některých uživatelů, ale změny, které Instagram zavádí, vycházejí z trendů používání, a proto se jich Instagram bude držet, aby se přizpůsobil zájmům lidí. Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg zašel ještě dál a uvedl, že množství obsahu zobrazovaného uživatelům na základě doporučení umělé inteligence (tj. účtů, které nesledujete) se v příštím roce zdvojnásobí.

As we continue to improve our AI, we’re seeing the value it provides. After launching a new AI model for recommendations, we saw a 15% increase in watch time in the Reels video player on Facebook. That means more valuable content for people and more advertising potential. — Meta Newsroom (@MetaNewsroom) July 28, 2022

Vše by tedy nasvědčovalo tomu, že Meta má jasný plán, kterého se nehodlá vzdát. Nicméně Mosseri v rozhovoru pro Platformer, který se uskutečnil před pár dny, zdánlivě změnil názor. V rozhovoru s Casey Newtonem zmínil, že Instagram ustoupí od doporučeného obsahu, stejně jako od svého experimentu s celoobrazovkovým zobrazením příspěvků, který se tak podobá TikToku.

So I think we need to take a step back, in terms of the percentage of feed that are recommendations, get better at ranking and recommendations, and then — if and when we do — we can start to grow again. — Adam Mosseri for Platformer

Jak to tedy bude? Mají větší váhu slova Marka Zuckerberga, nebo nedávná prohlášení Mosseriho? Těžko říct, které tvrzení více odpovídá dlouhodobějším plánům Instagramu. Pravděpodobné je, že ačkoli Instagram tyto nové experimenty nyní omezuje, dlouhodobým cílem Instagramu bude do vašeho IG feedu dostat více doporučených videopříspěvků a získat tak více možností pro reklamu a monetizaci.

--

--

Marketingology

Dávka vzdělávání pro všechny social media a marketingové mágy, co se chtějí aktivně rozvíjet. 📚 Sledujte nás na www.instagram.com/marketingology_cz/