Marketing News #2

Marketingology
3 min readNov 22, 2021

Od posledních (a prvních) Marketing News uplynuly už téměř dva týdny a — světe, div se — zase těch zpráv z marketingu máme tolik, že se sem ani všechny snad nevejdou. Dnes se hodně novinek týka Facebooku (nebo tedy Mety) a Instagramu, ale dojde i na YouTube, TikTok a Clubhouse. Pojďme se na to vrhnout.

Meta (ex-Facebook)

Společnost Meta oznámila, že odstraní takové možnosti cílení, které mohou být považovány za citlivé. Čeho všeho se to konkrétně týká? Zmizí tisíce možností targetingu. Meta je shrnuje do následujících skupin: zdraví, etnický původ, politické přesvědčení či sexuální orientace. Změny budou uvedené v platnost 19. 1. 2022. Doporučujeme přečíst vyjádření společnosti [🇬🇧], kde je vše vysvětlené detailněji.

“Starting January 19, 2022 we will remove Detailed Targeting options that relate to topics people may perceive as sensitive, such as options referencing causes, organizations, or public figures that relate to health, race or ethnicity, political affiliation, religion, or sexual orientation,” uvádí Meta.

Meta se také rozhodla zrušit funkci automatického označování na fotografiích, která využívala algoritmus na rozpoznávání obličejů [🇬🇧]. Tento krok následuje po soudním sporu v otázce ochrany soukromí v americkém státě Illinois, který v únoru donutil společnost Meta k finančnímu vyrovnání ve výši 650 milionů dolarů.

Meta chce otevřít kamenné obchody. Primárním účelem těchto obchodů má být příprava lidí na Metaverse [🇬🇧]. Obchody by sloužily jako showroomy virtuální a rozšířené reality a souvisejících zařízení, jako jsou například brýle pro VR/AR.

Instagram

Instagram opět zavedl nové funkce, které usnadňují jeho uživatelům život. Konečně jsme se dočkali možnosti odstranit jednotlivé fotky z Carousel příspěvků. Pokud si tedy rozmyslíte, co v sekvenci fotek nechcete, nemusíte mazat a repostovat celý příspěvek.

Používání Instagramu bude nyní jednodušší i pro nevidomé. Instagram následuje svou největší konkurenci TikTok — zavedl funkci text-to-speach pro Reels, která pomáhá nevidomým s porozuměním textu [🇬🇧].

Instagram se u TikToku inspiroval i funkcí voice effects, která tvůrcům Reels umožňuje pozměnit zvukovou stopu [🇬🇧].

Instagram také začal s testováním funkce Take a Break, která (po aktivaci uživatelem) posílá notifikaci s výzvou k opuštění aplikace [🇬🇧]. Jako alternativy navrhuje například dechovou meditaci či poslech oblíbené skladby. Tato funkce je reakcí na výzkumy, které poukazují na závislost teenegerů na sociálních sítích.

Nově si tvorbou Reels můžete vydělat až 10 000 dolarů. Aby Instagram podpořil tvůrce, nabízí jim finanční odměnu [🇬🇧]. Jak to ale doopravdy funguje, zůstává záhadou. Instagram se odvolává na to, že program je zatím experimentální. Do karet mu nehraje ani výpadek, který způsobil chyby v uznávání nároku na účast v programu [🇬🇧].

…a další

YouTube už nezobrazuje počet dislikes u videí. Společnost věří, že tato změna ochrání tvůrce před obtěžováním a sníží hrozbu tzv. dislike attacks — organizovaným negativním reakcím na video. Dislike tlačítko u videí však zůstává, ale kolika lidem se obsah nelíbí, uvidí už pouze jen jeho tvůrce [🇬🇧].

Clubhouse přidal funkci Replay, která umožňuje nahrávání růmek a zpětný poslech [🇬🇧]. Záznamy bude možné také stáhnout, čímž chce Clubhouse podpořit uživatele v tvorbě podcastů, YouTube videí či zkrátka sdílení na socíálních sítích.

Pouhých 25 % uživatelů Twitteru vytváří 97 % veškerého obsahu na této platformě. Výzkum [🇬🇧], ze kterého výsledek vyplývá, byl proveden ve Spojených státech, nicméně my si dovolíme tipnout, že to bude velmi podobné i v jiných zemích. Zlaté pravidlo 80/20 (Pareto principle).

TikTok by měl překonat počet 1,5 miliardy uživatelů v příštích 12 měsících [🇬🇧]. TikTok se zároveň stal nejužívanější aplikací mezi Gen Z [🇬🇧] ve Spojených státech.

Je něco, co zaujalo v posledních dnech vás? Podělte se s námi v komentářích.

--

--

Marketingology

Dávka vzdělávání pro všechny social media a marketingové mágy, co se chtějí aktivně rozvíjet. 📚 Sledujte nás na www.instagram.com/marketingology_cz/