Marketing News #3

Marketingology
5 min readDec 3, 2021

Už to tu dlouho nebylo — Marketing News! Dnes již potřetí, tentokrát o tom, jak Instagram víc a víc podporuje video formát, o změně CEO sociální sítě Twitter, o Spotify dlouho očekávaném Wrapped, o tom, jak se drátová sluchátka vrací do módy (no, thanks) a o mnoho dalších novinkách ze světa marketingu. Jste ready? Pojďme na to!

Socials

Instagram testuje minutové Stories. Místo patnácti vteřinových segmentů Instagram testuje možnost přidávání delších videí o maximální délce 60 sekund do Stories. Instagram tvrdí, že tato funkce je inspirována komunitou, která si ji už dlouho vyžadovala. Tato funkce se zatím testuje na malém okruhu uživatelů, ale brzy se jí snad dočkáme všichni. A my se ptáme — je toto první krok ke spojení Stories, Reels a dalšího video obsahu na Instagramu?

Ve WhatsAppu si nově můžete vytvořit vlastní samolepky. Samolepky a jejich custom tvoření není nic nového — existuje spousta aplikací, které to umožňují — nicméně WhatsApp jim touto novou funkcí vzal vítr z plachet. Tvoření samolepek nikdy nebylo jednodušší. Jediný háček? Samolepky lze zatím tvořit pouze v počítačovém rozhraní WhatsAppu.

Jack Dorsey, CEO sociální sítě Twitter, odstoupil ze své funkce. Ve funkci ho okamžitě nahradí Parag Agrawal, který momentálně ve společnosti zastává funkci CTO. Parag byl zvolen díky své dlouholeté zkušenosti ve společnosti, ve které působí už více než deset let. Jack o svém odchodu napsal na Twitter.

TikTok zveřejnil seznam nejúspěšnějších partnerství se značkami a tvůrci. Letošní TikTok Cultural Drivers ukazuje 14 partnerství s jedinečnými příběhy, zachycujícími podstatu toho, čím je marketing na TikToku výjimečný. Mezi oceněné značky patří například Amazon Alexa, T-Mobile, Eos nebo Pizza Hut.

TikTok se spojil s United Nations Women v boji proti násilí na ženách a dívkách. Tato kampaň má za cíl vzdělávat TikTokovou komunitu o neférových genderových normách, konsentu a bezpečnosti. Pod hashtagem #EndViolenceAgainstWomen aktivisté a experti sdílí informace, ale i osobní zkušenosti. Tato iniciativa má k dnešnímu dni na TikToku už přes 34 milionů zhlédnutí.

Zdroj: TikTok

Spotify testuje novou funkci s názvem Discover, vertikální feed hudebních videí připomínající TikTok, kterým uživatelé mohou scrollovat a videa lajkovat. Pro ty, kteří mají k této funkci přístup, se tato funkce zobrazuje jako další ikona v navigační liště ve spodní části aplikace Spotify. Přečtěte si o nové funkci a Spotify jako takovém více v článku na Forbes.

Zdroj: @chrismessina na Twitteru

Branding

2021 Wrapped od společnosti Spotify je tu. Letos Spotify opět vsadil na personalizaci. Do ročního výběru přidal novou funkci Your Audio Aura, která vám ukáže, jaká je vaše aura podle vašeho hudebního chování v tomto roce. Mimo jiné jsou novinkou také Playing Cards — můžete si zahrát tipovačku ve hře Dvě pravdy a jedna lež. Schválně, jestli se znáte stejně dobře, jako vás zná Spotify. Proč to ale Spotify vůbec dělá? Odpověď je jednoduchá — geniální marketing. Minulá Wrapped kampaň měla na svědomí 21% nárůst v počtu stažení aplikace Spotify v prvním prosincovém týdnu. No a přiznejme si to: většina z nás už 2021 Wrapped nasdílela minimálně do Stories na Instagramu. Nově můžete své sledující obtěžovat vaším hudebním vkusem i na TikToku, se kterým je sdílení Wrapped poprvé propojeno.

Zdroj: Moengage; Zdroj dat: Apptopia

Lush opouští sociální sítě. Odchází z Facebooku, Instagramu, TikToku a Snapchatu. Důvodem je negativní dopad těchto sociálních sítí na psychické zdraví jejich uživatelů. LUSH zmizí ze sítí ve všech 48 zemích, kde působí. Nejsou však prvním a velmi pravděpodobně ani posledním brandem, který se rozhodl ukončit své působení v online světě sociálních sítí. Na začátku roku vymazala své socials luxusní módní značka Bottega Veneta. Balenciaga zase vymazala v červnu celý svůj grid na Instagramu a udělala z toho pravidelný úklid. Bude z toho nový trend?

Nike vytvořil svůj vlastní metaverse. Ve světě Nikeland uživatelé mohou sportovat, tvořit avatary a oblékat je do exkluzivní virtuální módy značky Nike. Společnost Nike podala 7 žádostí o registraci pro své nové digitální značky, slogany a loga u Úřadu pro patenty a ochranné známky Spojených států amerických (USPTO). Hádáme, že není náhoda, že datum žádostí se shoduje s oficiálním spuštěním společnosti Meta. Vyzkoušet Nikeland můžete i vy na herní platformě Roblox.

Podnikatel Průša, majitel jedné z největších firem na výrobu 3D tiskáren, chce začít pomáhat společnosti. Je čas dávat něco zpátky, říká. Své 3D tiskárny daruje školám a pomáhá rozjíždět slibné startupy, jako například Posedla, firmu na výrobu cyklistických sedadel na míru.

Náhodné zajímavosti

Vrací se drátová sluchátka do módy? Společnost Apple, pro kterou tzv. wearable devices, do kterých spadají právě i jejich slavné AirPody, přinesly tržby ve výši 38 miliard, by řekla že ne. Ale Instagramový profil @wireditgirls si myslí opak — drátová sluchátka nazývají praktickým trendem a AirPody jsou pro ně něco, co je akorát tak unavuje. I sám Vogue před dvěma lety konstatoval, ať zapomeneme na AirPody, a avizoval návrat drátových sluchátek do módy po té, co s nimi byla vyfocená Bella Hadid. My tedy na AirPody nedáme dopustit, co vy?

50 % zvukových zpráv na Facebooku vzniká v Kambodži. Proč? Kambodžský jazyk khmerština je na klávesnice moc složitý. Jeho abeceda se skládá ze 74 znaků, což je nejvíc ze všech jazyků na světě.

Amazon najal 150 000 sezónních zaměstnanců, kteří pomohou odbavit nápor okolo největších prodejních svátků na konci roku. Pro porovnání — tento počet zaměstnanců číslo by mohl zastat obsazení celé společnosti Nike — a to hned dvakrát.

--

--

Marketingology

Dávka vzdělávání pro všechny social media a marketingové mágy, co se chtějí aktivně rozvíjet. 📚 Sledujte nás na www.instagram.com/marketingology_cz/