Marketing News #4

Marketingology
4 min readJan 23, 2022

Po vánoční odmlce jsme tu zase s dalším vydáním Marketing News. Budeme se bavit o tom, jak sociální sítě v novém roce přicházejí s nápady jak dál bodovat u svých uživatelů. Zmíníme i (nové) marketingové trendy a předpovědi pro rok 2022. V závěru vás nemine pár zajímavostí, tentokrát o hře Wordle a o tom, jak se vyvíjí cena Netflixu. Pojďme na to!

Nové funkce sociálních sítí

Mark Zuckerberg oznámil, že společnost Meta v USA testuje předplacený obsah na Instagramu. Tato novinka může zásadně změnit fungování influencerů a tvůrců. Jedná se o možnost umístit obsah na Instagramu za paywall. Takový obsah by byl dostupný jen předplatitelům daného tvůrce.

Na Instagram se vrací chronologický feed. Uzavírá se kruh, Instagram se vrací tam, kde začal — nebo alespoň to zatím testuje. Šéf Instagramu Adam Mosseri oznámil na Twitteru, že si uživatelé nově budou moct vybrat ze tří možností řazení obsahu— Favourites, Following a Home. V módu Favourites uvidí uživatelé příspěvky svých blízkých, v módu Following zase všech, které sledují, a mód Home bude podle Mosseriho fungovat jako místo pro objevování nového obsahu. Pouze ten se bude uživatelům zobrazovat na základě algoritmu. Zatím se nové módy testují u menšího množství uživatelů, ale měli bychom se jich všichni dočkat v první polovině tohoto roku.

Fun Fact: Chronologický feed, se kterým Instagram začal, byl zrušený už v roce 2016, kdy se společnost Meta (tehdy Facebook) rozhodla z Instagramu udělat nový reklamní grál za pomoci algoritmů.

…to však není od Instagramu vše!

Instagram dále testuje novou funkci, která by uživatelům umožnila změnit uspořádání příspěvků v gridu na profilu. Nasvědčuje tomu zmínka Mosseriho, který nedávno poukázal na možnost „připnutého příspěvku“, které bychom se mohli brzy dočkat. Díky ní by uživatelé mohli vybrat určitý obsah a trvale ho umístit v horní části gridu.

TikTok zkouší Repost tlačítko: Co by to bylo za Marketing News bez zprávy o tom, jak se sociální sítě kopírují? Tentokrát je řeč o TikToku, který se inspiroval od svého staršího sourozence Twitteru — na TikToku možná už zanedlouho najdete tlačítko, které vám umožní sdílet obsah dalších uživatelů. Přesdílené video se neobjeví na vašem profilu, ale ve feedu For You.

Twitter experimentuje s video reakcemi. Pokud funkce uspěje u testovací skupiny, budete i vy mít možnost citovat tweet s reakcí — ke kopii tweetu bude možné přidat fotografii či video místo pouhého textu. Funkce se velmi podobá odpovědím ve formě videa na TikToku a Instagramu, které si uživatelé velmi oblíbili.

LinkedIn plánuje spustit audio eventy. Nová funkce bude podobná aplikaci Clubhouse. LinkedIn na ní pracoval v loňském roce a debutovat bude ještě tento měsíc v beta verzi jako součást nové platformy pro eventy.

Meta se snaží o větší transparentnost v tom, jak využívá uživatelská data. Nové Centrum ochrany osobních údajů poskytne informace o přístupu společnosti k ochraně osobních údajů napříč jejími aplikacemi a technologiemi. Najdete v něm užitečné informace o pěti hlavních tématech ochrany osobních údajů: sdílení, zabezpečení, shromažďování dat, používání dat a reklama. Funkce je nyní k dispozici omezenému počtu lidí, kteří používají Facebook na počítači v USA. Dalším uživatelům by měl být zpřístupněn v nadcházejících měsících.

Marketingové reporty a články o trendech pro rok 2022

Twitter zveřejnil nový report s názvem #RealTalk. Je výsledkem analýzy tweetů o značkách a četných uživatelských průzkumů. Cílem příručky je informovat o tom, co funguje v rámci marketingu na Twitteru a co uživatelé Twitteru očekávají. A že toho je! Report má 50 stránek.

Experti z Googlu vydali článek s předpověďmi marketingových trendů roku 2022. Nechybí v něm udržitelnost, nutnost všímavosti vůči různým identitám nebo třeba správné porozumění dopadu jednotlivých kampaní na konverze.

HubSpot vydal článek o dvanácti trendech, na které bychom si měli dát pozor. Zmiňuje například důležitost krátkých videí, influencer marketing a audio obsah.

Red Website Design shrnul trendy v krásné infografice. Pokud si zakládáte na vizualizaci informací, tak je to něco pro vás. Kromě trendů také zmiňují, jak na danou vlnu můžete naskočit a inovovat váš byznys.

My jsme pro vás ty nejzajímavější trendy shrnujeme: Připravili jsme výběr osmi, které podle našeho úsudku budou ovlivňovat i český trh. Mrkněte se na článek MARKETING V ROCE 2022: Na co se připravit?

Zajímavosti

Google opět shrnul, co jsme v minulém roce nejčastěji vyhledávali. Mezi nejzajímavější informace patří například fakt, že v roce 2021 se více vyhledávalo How to start a business než How to get a job. Pokojovky stále frčí: How to move with plants se po celém světě hledalo víc než How to move with kids a How to move with pets. Pro další zajímavé statistiky a zábavné kvízy se mrkněte na celý report.

Cena Netflixu se opět zvýšila. Prémiový balíček vás nově bude stát 20 amerických dolarů měsíčně, což je nárůst o 66 % oproti roku 2013.

Zdroj: Chartr, 2022

Hra Wordle, jejíž cílem je uhodnout slovo na základě nápověd ve formě písmen, se stala trhákem (nejen) na Twitteru. Po úspěšném hádání Wordle nabídne možnost sdílení výsledků ve formě mřížky tvořené emoji s černými, žlutými a zelenými čtverečky. Mnohé značky naskočily na tento trend a kreativně ho využily ve vlastní komunikaci.

Pro další novinky a informace ze světa marketingu a byznysu nás sledujte na Instagramu a LinkedInu.

--

--

Marketingology

Dávka vzdělávání pro všechny social media a marketingové mágy, co se chtějí aktivně rozvíjet. 📚 Sledujte nás na www.instagram.com/marketingology_cz/