Marketing News #5

Marketingology
4 min readDec 7, 2022

MARKETINGOLOGY je opět tady s dalším vydáním Marketing News. Tentokrát se budeme bavit o Twitteru, Elonovi Muskovi a o tom drama, které se kolem nich odehrává. Také se podíváme na to, které technologické firmy propouštějí a vysvětlíme proč. Podíváme se letmo i na reklamy na Netflixu a proč je na Apple podaná žaloba. V závěru Vás čeká update ze světa Instagramu.

Pojďme na to!

Twitter je v rukou Elona Muska

Ač kolem koupě společnosti Twitter bylo velké drama, Elon Musk nakonec Twitter přece jen koupil a to za neuvěřitelných 44 milard amerických dolarů (1,1 bilionu korun). Ke koupi došlo i přes pokus o odstoupení od smlouvy ze strany Muska, po kterém následovala mimosoudní dohoda mezi oběma stranami, ze které vyplynulo, že Musk dohodu o koupi nakonec dodrží. Musk tak získal výhradní kontrolu nad jednou z nejdůležitějších globálních platforem pro politické projevy a společenské diskuse.

Od koupě uplynulo něco přes měsíc a za tu dobu Musk již stihl vyhodit vrchní manažery. Snížil také počet zaměstnanců o 50 % což představuje přibližně 7500 zaměstnanců. Dále také spustil aktualizaci, která umožnila zaplacení za ověřovací odznak bez potřeby potvrzení identity za pouhých $8 měsíčně. Tím se spustila lavina nových fake účtů vydávajících se za někoho jiného. Tento chaos pak zapříčinil stažení aktualizace již dva dny po jejím vydání.

Musk zatím nepředstavil jasnou vizi toho, co s Twitterem plánuje do budoucna, ale naznačil, že chce z Twitteru udělat “superaplikaci” podobnou čínskému WeChatu a také že chce být s moderací obsahu shovívavější a dát prostor svobodnému projevu.

Minulý týden Elon Musk uvedl, že Apple pozastavil většinu své reklamy na Twitteru, a obvinil společnost, že vyhrožuje odstraněním platformy ze svého obchodu s aplikacemi. Společnost Apple byla jedním z největších inzerentů na Twitteru. Pro pozastavení svých reklam se společnost rozhodla kvůli obavám z nadcházejících kroků Twitteru, které by mohly mít negativní dopad na značku Apple. Mezi dalšími společnostmi, které se rozhodly ke stejnému kroku, jsou například Volkswagen, Cheerios a General Motors.

Fun (or not so Fun) Fact: Musk obnovil účet bývalého prezedenta D. Trumpa, kterému byl účet na Twitteru zablokován poté, co 6. ledna 2021 dav zastánců Trumpa zaútočil na americký Kapitol v momentě, kdy se Americký Kongres chystal potvrdit volební vítězství Joe Bidena.

Meta, Amazon i Google propouštějí zaměstnance

Twitter není jedinou z velkých technologických firem, které se rozhodly propouštět. Společnost Meta, která vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp, oznámila, že sníží počet svých zaměstnanců o 13 %. V rámci prvního hromadného propouštění v historii firmy přijde o práci 11 000 zaměstnanců z celkového počtu 87 000 po celém světě.

Další firmou, která snižuje řady zaměstnanců je Amazon, který plánuje propustit přibližně 10 000 lidí na firemních a technologických pozicích, což bude největší propouštění v historii společnosti.

Mateřská společnost Googlu, Alphabet, se podle zprávy chystá propustit asi 10 000 svých “špatně pracujících” zaměstnanců. K tomuto rozhodnutí došlo poté, co jejich významný investor napsal dopis, ve kterém vyzývá majitele Googlu k “agresivnímu” snižování počtu zaměstnanců a platů.

V posledních měsících propouštěly zaměstnance také společnosti Lyft, Stripe, Snap a další technologické firmy.

Reklamy na Netflixu

Společnost Netflix spustila svůj nový streamovací plán s reklamami ve snaze znovu nastartovat růst a přilákat uživatele, kteří jsou více ekonomicky smýšlející.

Velké společnosti jako je L’Oréal či Budweiser jsou mezi inzerenty v programu Basic with Ads. Vysoké ceny za sloty a doprovodné požadavky však některé agentury od inzerování na této streamovací platformě odrazují.

Služba Basic with Ads je nyní dostupná ve 12 zemích. Dle průzkumů akceptace reklamy mezi diváky roste, tudíž není divu, že Netflix plánuje tuto službu rozšířit i dál.

Mnoho konkurentů Netflixu již streamování s reklamami kombinuje nebo to plánuje. Například společnost Disney má v prosinci v USA spustit službu podporovanou reklamami.

Netflix prodává své reklamní sloty prostřednictvím společnosti Microsoft za prémiovou cenu přibližně 1 500 Kč za každých 1 000 oslovených diváků. To je přibližně dvojnásobek ceny, kterou si účtují tradiční televizní kanály u svých streamovacích služeb (jako například VOYO, iVysílání) a blíží se ceně tradičních 30sekundových reklamních bloků na zavedených televizních kanálech.

Podle odhadů společnosti Insider Intelligence by Netflix mohl v příštím roce získat z reklamy 830 milionů dolarů a do roku 2024 více než 1 miliardu dolarů.

Apple má na krku žalobu za trackování uživatelů

V posledních několika letech se společnost Apple soustředila na ochranu soukromí uživatelů. Snaha společnosti Apple chránit data uživatelů stála platformy jako Facebook miliardy dolarů na příjmech, kterým se s příchodem iOS 14.5 zkomplikovalo cílení reklam.

Ukázalo se však, že Apple sám shromažďoval údaje uživatelů, i když jeho zákazníci výslovně změnili nastavení a sledování zamítli. Nyní je za to Apple žalován.

Instagram update: Přidání hudby k příspěvkům

Poslední aktualizací na Instagramu je možnost přidání hudby k statickým příspěvkům a fotkám. Díky této nové funkci se můžete vyjádřit pomocí zvuku a oživit svůj obsah zcela novým způsobem. Přidání hudby k příspěvkům je skvělý způsob, jak nechat své příspěvky vyniknout a jak více zaujmout své sledující a přimět je k interakci.

Tady najdete návod jak no to:

Pro další novinky a informace ze světa marketingu a byznysu nás sledujte na Instagramu a LinkedInu.

--

--

Marketingology

Dávka vzdělávání pro všechny social media a marketingové mágy, co se chtějí aktivně rozvíjet. 📚 Sledujte nás na www.instagram.com/marketingology_cz/