MARKETING V ROCE 2022: Na co se připravit?

Marketingology
5 min readJan 16, 2022

--

Nový rok je tady a s ním i každoroční predikce marketingových trendů a odhadů, co nás v dalším roce čeká nejen na poli marketingu. Predikcí je nespočet, ale nebojte, prošli jsme některé předpovědi marketingových kapacit za vás, abyste vy už nemuseli. Připravili jsme výběr osmi trendů, které podle našeho úsudku budou ovlivňovat i český trh. Pojďme se na ně podívat!

1. Na ochraně soukromí záleží a záležet bude

V roce 2022 by se marketéři měli zaměřit na budování strategie pro ochranu osobních údajů s důrazem na zákazníka. Taková strategie by měla zahrnovat jak přehodnocení metod sbírání dat o zákaznících, tak i způsob komunikování těchto metod s publikem. Zákazníci by měli mít nejen pocit kontroly nad svými údaji, ale i možnost jednoduše je spravovat.

Vybudování důvěry vyžaduje čas. Čím dříve začnete otevřeně a upřímně informovat o tom, jak s daty zacházíte, a dáte lidem nad jejich daty kontrolu, tím lépe. Zkuste se také při cílení reklam vžít do role zákazníka a používejte jejich data tak, aby je vaše marketingové kampaně neobtěžovaly, a naopak jim přinášely hodnotu.

(Výrazům jako iOS 14.5 nebo cookies se záměrně vyhýbáme, protože věříme, že toho má každý markeťák kolem sebe až až. 🥲 )

2. Dobrý vypravěč je i dobrým prodejcem

Svět nakupování se změnil. Celosvětové tržby e-commerce vzrostly v loňském roce o téměř 30 %, mimo jiné také díky novým způsobům, jak dělat online obsah více shoppable. Lidé nyní mohou nakupovat produkty přímo z příspěvků na sociálních sítích a nejraději je nakupují z těch, které mají příběh. Dejte v roce 2022 sbohem prvoplánovým product placementům a nudným produktovkám. Chcete-li, aby zákazníci nakupovali u vás, držte se při vytváření kreativ ABCD rámce:

A — Attention/pozornost: Upoutejte a udržte lidi pomocí strhujícího příběhu.
B — Branding: Váš brand by měl být vidět často. Sdílíte-li produktové video, ukažte značku brzy a hojně.
C — Connection/spojení: Vyvolejte v lidech emoce a napojte je na příběh, který sdělujete.
D — Direction/směr: Vyzvěte je k akci!

3. Neopomínejte různorodost trhu

Pandemie zvýraznila a mnohdy i prohloubila sociální nerovnosti. V roce 2022 lidé očekávají, že značky zaujmou lepší přístup k diverzitě, rovnosti a inkluzi. Chcete-li být skutečně reprezentativní, musíte pochopit mnoho rozličných identit, na kterých lidem ve vaší cílové skupině a trhu záleží. Česko se sice neřadí mezi nejvíce různorodé země, nicméně tím spíše je důležité jednotlivé identity — i když třeba menšinové — neopomíjet.

Rozviňte v roce 2022 svůj přístup tím, že prozkoumáte, co identita ve vaší cílovce znamená. Můžete si všímat různých vlastností, přesvědčení, charakteru, vzhledu a dalších aspektů, díky nimž je každý z nás unikátní. Poté tyto poznatky začleňte do všech fází kreativního procesu, včetně jazyka a kreativních návrhů, které již používáte. Vytvářejte kampaně, které jsou reprezentativní a přístupné. Vybudujete tak v lidech důvěru a následně i hlubší vztah a pocit propojenosti.

4. Ukažte, že vám záleží na naší planetě

Drtivá většina odborníků tvrdí, že udržitelnost je pro lidi letos ještě důležitější, než tomu bylo před pandemií. Značky by se měly zasadit o to, aby udržitelnost byla pro zákazníky lépe zvládnutelná. Předvést to mohou mimo jiné skrz marketing.

Ukažte, jak vaše značka aplikuje udržitelnost na své produkty či služby. Například jak snižuje množství odpadu vznikajícího při zvýšeném počtu doručování (a také vracení) zásilek. Divili byste se, jako moc lidi toto téma zajímá.

(Věděli jste, že na YouTube dokonce roste trend, kdy lidé sledují záběry z rozbalování vratných palet? 👀)

Aktualizujte také sdělení a zásady spojené s udržitelností, abyste ukázali, jaká opatření přijímáte. Týká-li se vás to, buďte transparentní ohledně procesu vracení výrobků.

Je načase, aby se udržitelná řešení stala součástí normy.

5. Video se zkracuje

Krátký video obsah je jedním z největších a nejaktuálnějších trendů, který byste neměli opomenout. Zatímco dlouhá videa mohou publiku nabídnout hloubku a velké množství informací o produktu, značce nebo službách, ta krátká videa jdou rovnou k věci a jsou mnohem efektivnější, mimo jiné kvůli krátkému rozsahu lidské pozornosti.

Nejenže vytvoření krátkého videa zabere méně času, ale tento typ formátu dobře odpovídá rychlému tempu pozornosti online publika v různých demografických skupinách. To je pravděpodobně důvod, proč platformy jako Tik Tok, Instagram (se svými Reels) a v předchozích letech i Snapchat zaznamenaly rychlý růst a marketingový zájem.

6. Bez optimalizace pro mobilní zařízení to nepůjde

Není překvapením, že spotřebitelé tráví stále více času na mobilních zařízeních. Více než polovina roční návštěvnosti internetových stránek pochází právě z mobilních zařízení (včetně tabletů).

Kupní síla mileniálů a generace Z stále roste. Pro značky, které se zaměřují na tato rychle se rozvíjející a „nonstop online“ publika, bude proto ještě důležitější brát v úvahu digitální zážitky optimalizované právě pro mobilní zařízení.

7. Audio obsah jako součást brandové strategie

Před rokem zaskočila marketéry aplikace Clubhouse, která rychle získala miliony uživatelů, aniž by měla jakýkoli vizuální obsah. A protože Clubhouse vzal marketingové odvětví útokem, platformy jako Twitter, LinkedIn a Facebook začaly investovat, testovat a spouštět podobné funkce.

V průběhu roku řada velkých značek rozšířila své marketingové strategie o audio obsah. I tento rok mnoho marketérů tvrdí, že audio platformy patří mezi aktivity, do nichž plánují investovat.

8. Virtuální a rozšířená realita a Metaverse

Virtuální a rozšířená realita je na seznamu novoročních trendů už poněkolikáté — i kvůli tomu, že implementace této technologie je pro mnoho značek stále nedosažitelná nejen z finančních důvodů.

Brýle pro virtuální realitu a aplikace rozšířené reality jsou stále dostupnější, a díky tomu můžeme letos očekávat, že více značek zařadí tuto technologii do své marketingové strategie. A k Metaverse chybí jen krůček.

Narazili jste na nějaký další trend pro nadcházející rok, který vás zaujal? Myslíte si, že se vyplní? Budeme rádi, když se s námi podělíte!

Pro další novinky a informace ze světa marketingu a byznysu nás sledujte na Instagramu a LinkedInu.

Zdroje:

Think with Google: Top digital marketing trends and predictions for 2022
HubSpot:
The Marketing Trends of 2022

--

--

Marketingology

Dávka vzdělávání pro všechny social media a marketingové mágy, co se chtějí aktivně rozvíjet. 📚 Sledujte nás na www.instagram.com/marketingology_cz/